Technologie stosowane w dyskach SSD

Dyski SSD pod względem budowy znacznie różnią się od dysków talerzowych, dlatego stosuje się wiele technologii, które umożliwiają odpowiednie wykorzystanie potencjału tego dysku.

Jedną z technologii są komendy TRIM, dzięki którym na dysk SSD przesyłane są informacje przez system operacyjny na temat tego, które obszary danych są już niepotrzebne i można je traktować, jako skasowane i wyczyścić. Jest to ważne, ponieważ napędy półprzewodnikowe uzyskują swoją pełną wydajność zapisu wyłącznie wtedy, gdy działają na pustych komórkach. Brak komend TRIM powoduje spadek wydajności dysku nawet o jedną czwartą. Kolejna funkcja to zbieranie śmieci, łączy ona częściowo zapisane bloki, a następnie kasuje te, które zostały zapisane. Ważną rolę pełni też funkcja Wear Levelling, sprawia ona, że każdy blok jest równomiernie zużywany. Jest to niezmiernie ważne dla funkcjonowania dysku, ponieważ, gdyby komórki nie były równomiernie zużywane, część dysku mogłaby psuć się szybciej niż inna. Zużycie dysku jest rozkładane na cały dysk, dzięki temu może on pracować nawet do kilkunastu lat.

Wymienione funkcje pozwalają, aby dysk SSD mógł wykorzystać pełnię swoich możliwości i wydajności, dlatego jest on zdecydowanie lepszym wyborem niż standardowy dysk talerzowy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dysków SSD, ich funkcjonalności oraz możliwości – możesz zajrzeć też tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *